Refleksoloji Terapi

Refleksoloji Terapi

Refleksoloji Terapi

Refleksoloji, kişiyi fiziksel, duygusal, ruhsal ve mental olarak öngören ve bütünsel (holistik) yaklaşımla tedaviyi sunan bir tamamlayıcı tıp uygulamasıdır. Bedenin kendi kendisini tedavi etmesine olanak sunan bir doğal terapi uygulamasıdır. Refleksoloji, bedenin uygun bölgelerini uyarmak için el ve ayaklara basınç, gerdirme ve hareket uygulamaktır. Refleksoloji, basit bir ayak masajı değildir ve ayak masajından farklıdır.

Dış etkilere bağlı olmak üzere meydana gelen istemsiz kas kasılması olarak bilinen “Refleks” sözcüğü Refleksoloji ile her ne kadar benzerlik gösterse de çalışma şekli oldukça farklıdır. Refleks sözcüğünden türeyen Refleksoloji çok daha kapsamlı ve farklı bir anlam içermektedir. Buradaki Refleksoloji anlamı, vücudun belli bölgelerinde (el, ayak, kulak) bulunan refleks noktalarına yapılan özel uygulamalar sayesinde beynin ilgili bölgelerinin uyarılmasıyla oluşan yanıt sonucunda vücutta sinirsel, hormonal ve enerjik yollarla vücutta oluşan etkiler anlamına gelmektedir.

Bu tanımlardan da anlaşılacağı gibi; Refleksolojinin ardındaki temel düşüncenin; bedenin yüzeyindeki belli noktaların iç organlarda refleks oluşturduğudur.

Refleksoloji aynı zamanda Tamamlayıcı ve Alternatif Tıbbın (TAT) bir alt dalı olarak bilinmektedir.

Refleksoloji Ne Tür Faydalar Sağlar?

El ve ayaklar bedenin dinlenmesi için gerginliği atmaya yardımcı araçlardır. Stresi gidermek ve bedenin dengesini (homeostasis) sağlamak için tercih edilir. Rahatsızlığın çeşidi, ciddiyeti ve kişinin genel sağlık durumu, uygulamanın etkisini ve iyileşmenin süresini belirler.

Refleksolojinin genel etkileri, sinirsel ve stresin azaltılmasına yönelik etkilerdir. Refleksoloji, çoğunlukla akupunktur gibi, fonksiyonel hastalıklarda başarılıdır. Bir enfeksiyonu iyileştirmesi olasılığı, doku hasarları, fıtık, bağırsak düğümlenmesi veya kırık gibi yapısal bozukluklar için yapabileceği pek bir şey yoktur. Ancak ağrının azaltılması yönünde faylar sağlayabilir.

Refleksoloji vücuttaki enerji akımını düzenler ve enerji kanallarındaki tıkanıklıkların yok olmasına yardımcı olur. Zihinsel ve bedensel stresi azalttığı ve giderdiği bilinmektedir. Son derece rahatlatıcı olabilir. Kas gerginliğini azaltır ve bu sayede lenf ve kan dolaşımını artırır.

Bedenden toksinlerin atılmasını sağlar ve böylelikle vücudun içindeki şifa gücünü harekete geçirir. Refleksologlar, düzenli Refleksoloji uygulamalarıyla nörolojik bozukluklarda, kabızlık, astım, stres halleri, mesane hastalıkları, baş ağrılarında/migren, böbrek ve safra taşları gibi çarpıcı durumlarda iyi sonuçlar alırlar.

İlgili bölgelerde ağrı ya da hastalık oluşturmada enerji engelini elemine etmeyi planlayan organ ve bezleri içermektedir. Belli bir noktaya bastırarak buna karşılık gelen organ uyarılıp iyileştirilebilir. Refleks noktaları incelenerek iç organların durumu da teşhis edilebilir; refleks noktasındaki hassaslık bir rahatsızlık ya da hastalığın varlığını da belirlemeye yardımcı olabilir.

Günümüzde hastalıkların büyük bir çoğunluğu strese bağlıdır. Hastalık kişinin düşünce ve davranışlarının direkt sonucudur. Korku, üzüntü, endişe ve benzeri olumsuz duygu ve düşünceler bedende dengesizlikler yaratır.

Dengesini yitirmiş beden verimli çalışamamaktadır. İnsan bedeninin verimli çalışması için enerji akımının kesintisiz olması gereklidir. Dolayısıyla Refleksoloji, ayak noktalarına uygulanan basınçla, o noktalarla bağlantılı olan çeşitli bezler, organlar ve hücrelerde; sonuçta tüm bedende, serbest enerji akışı sağlar.

Bir seansı, genellikle 30 ila 60 dakika arasında süren Refleksoloji, çok sayıda rahatsızlığın tedavisinde size yardımcı olabilir. Bunlardan belli başlı olanlar ise şu şekildedir:

 • CP(cerebral Palsy)
 • Otizim
 • Motor Gerilik
 • Konuşma Bozukluğu
 • MMR(mental motor reterdasyon-zihin ve yürüme geriliği)
 • Dikkat Eksikliği
 • Panik Atak
 • Depresyon
 • Sinir-Sters, Kaygı-Bunaltı
 • Alt Islatma
 • Kekemelik
 • Sınav stresi